„Przekonanie – sąd, zdanie oparte na przeświadczeniu o prawdziwości, słuszności czegoś”
(za Wikipedią).
A jak to jest z przekonaniami dotyczącymi alkoholu i alkoholizmu? Niestety nie jest wesoło, gdyż większość alkoholików, a nierzadko również osoby współuzależnione żyją ze swoimi przekonaniami wiele lat, a nawet przedstawienie im niezbitych dowodów, że coś jest inaczej niż myślą i tak nie doprowadza do tego, że rezygnują ze swoich przekonań i nie chcą zamienić ich na nowe, oparte na faktach…
Dlaczego tak się dzieje, dlaczego alkoholik tak mocno trzyma się opinii, poglądów, przeświadczeń, nie popartych rzetelnymi informacjami, chętnie korzysta z mitów dotyczących picia i uzależnienia, gotów jest bronić swoich przekonań za wszelką cenę??
Główny powód jest jeden!!! Przyznanie, że w takiej czy innej kwestii nie ma racji musiałoby spowodować, że zrezygnuje z alkoholu, a przynajmniej zmieni sposób w jaki będzie go używał. Może nawet podejmuje takie próby, jednak utrata kontroli i fakt, że alkohol stał się nadrzędną wartością powodują, że próby te najczęściej kończą się niepowodzeniem i powrót do