CZY ZŁOŚĆ JEST ZAWSZE ZŁA?

Jakiś czas temu napisałem kilka swoich refleksji o emocjach. Teraz chciałbym bliżej się przyjrzeć jednej z nich – złości.
Dlaczego jest postrzegana jako ta negatywna, czy powinniśmy jej unikać? …

ABSTYNENCJA – TRZEŹWIENIE 

Wśród niepijących alkoholików dość dużą wagę przykłada się  do rozróżnienia abstynencji od trzeźwości (trzeźwienia). Czy to nie to samo? Dlaczego jest to takie ważne? …

ALKOHOLIZM – DEFICYT BLISKOŚCI

Uzależnienie jest chorobą, która wiąże się z emocjami, a konkretnie brakiem umiejętności rozpoznawania, identyfikowania, okazywania własnych emocji. …

COŚ O EMOCJACH

Jak to jest z tymi emocjami? Są ważnym elementem naszego życia, naszego rozwoju, a może są tylko utrapieniem, powodującym same problemy? …

CZY ALKOHOLIK MOŻE KONTROLOWAĆ PICIE???

Czy osoba, która uświadomi sobie, że jest alkoholikiem od razu przyzna się do tego i podejmie jakieś działanie, żeby zatrzymać uzależnienie? Najczęściej nie! Wstyd, lęk …

CZY NAWROTY SĄ WPISANE W CHOROBĘ ALKOHOLOWĄ?!

Jednym z ważniejszych problemów w leczeniu uzależnień są powroty osób utrzymujących abstynencję do picia, co z jednej strony jest dowodem na to, że choroba …

DLACZEGO JA – PO DRUGIEJ STRONIE

Nie tylko alkoholicy zadają sobie pytanie: dlaczego JA? dlaczego mnie to spotyka? Również osoby współuzależnione zadają sobie podobne pytania, chociaż szukanie …

DLACZEGO JA ?

Często się zdarza, że osoby uzależnione, szczególnie w pierwszym okresie po uświadomieniu sobie, że ich picie nie mieści się już w stwierdzeniu „pije bo lubię”, …

GŁÓD ALKOHOLOWY

To jedno z najważniejszych zagadnień dla niepijących alkoholików, często bagatelizowanie, nadmiernie upraszczane do stwierdzeń: „pić mi się chce” albo „pić mi …

BOJAŹŃ – STRACH CZY LĘK

Może zacznę od krótkiego przypomnienia różnicy:
STRACH – boimy się realnego zagrożenia i podejmujemy działania, żeby uniknąć lub …

ROZWÓJ UZALEŻNIENIA W CZASACH ZARAZY

Obecny czas, choć trudny dla wszystkich z powodu zagrożenia chorobą, a także obowiązującymi ograniczeniami i zakazami, jest też okazją dla osób, które nie …

WSPÓŁUZALEŻNIENIE – WSPÓŁTRZEŹWIENIE

Może zacznę od krótkiego przypomnienia różnicy:
STRACH – boimy się realnego zagrożenia i podejmujemy działania, żeby uniknąć lub …

WYZWALACZE

Temat niezwykle ważny, a jednocześnie często bagatelizowany przez osoby, które przestały pić, ale również przez tych, którzy nie piją już dłuższy czas, a często …

ŻYĆ JEDNYM DNIEM…

Ten trudny dla nas wszystkich czas epidemii jest jednocześnie okresem próby dla trzeźwiejących alkoholików. Z jednej strony utrudniona dostępność do spotkań …

C.U.D.

Alkoholizm, ale także współuzależnienie, to choroba ciała, umysłu i ducha, o której napisano już niezliczone ilości książek i innego rodzaju publikacji.  Gdyby wystarczyło …